Your Community Newspaper - Larose, LA

Serving Raceland, Gheens, Lockport, Valentine, Larose, Cut Off, Galliano, Golden Meadow, Leeville, & Grand Isle

Sunday, November 18, 2018



Share This Article:

French Food Festival art contest winners announced

French Food Festival art contest winners announced

During the French Food Festival in October, local art guild Les Artistes du Bayou, host an Art Contest and Exhibit.

This year’s theme category was “Fish” and winners received ribbons and monetary awards for the first three places. All other categories are awarded ribbons. There are also two Best of Show awards, one Best Original and one People’s Choice award.

Listed are this year’s winners:
Best of Show, Adults, William Najar; Best of Show, Teen/Youth/Child, Paul Reding; Best Original, Dolores Legendre; and People’s Choice, Polly Danos.

Fish Theme, Adults, 1st place, Geddy Cheramie; 2nd place, William Najar; 3rd place, Lou Anna Guidry; Honorable Mention, Mildred Gisclair and William Najar.

Fish Theme, Teen/Youth/Child, 1st place, Paul Reding; 2nd place, Isabelle Dufrene; 3rd place, Brennyn Galliano; Honorable Mention, “Bo” Benjamin Bordelon and Isabella Oglesby.
Children: Landscape/Seascape, 1st place, Camille Najar; 2nd place, Avery Tyler; 3rd place, Karben Owens;

Animals, 1st place, Camille Najar; 2nd place, Coner Thornton; 3rd place, Sloane Vegas; Abstract, 1st place, Austin Malinaire; 2nd place, Patton Legendre.

Youth: Portrait, 1st and 2nd place, Nadiya Vizier; 3rd place, Zoe Legendre; Landscape/Seascape, 1st place, Zoe Legendre; 2nd place, Sebastian Vegas; Animals, 1st place, “Bo” Benjamin Bordelon; 2nd Grant Rebstock.

Teens: Portraits, 1st, Paul Reding; 2nd, Hanna Barbier; Landscapes/Seascapes, 1st, Paul Reding; 2nd Brennyn Galliano; Animals, 1st, Paul Reding; Black & White, 1st & 2nd, Paul Reding; 3-D, 1st place, Paul Reding.

Non Professional: Portraits, 1st place, William Najar; 2nd place, Cathy Smith; 3rd and 4th place, and 2

Honorable Mentions, William Najar.
Landscapes/Seascapes: 1st and 2nd place, Cathy Smith; 3rd place, William Najar; Honorable Mention, Jan Jones and Lea Callais.

Still Life and Florals: 1st place, Anne Elise Falgout; 2nd place, William Najar; 3rd place, Jan Jones; Honorable Mention, William Najar and Barbara Oglesby.

Animals: 1st place, William Najar; 2nd place, Adeline Boudreaux; 3rd place, William Najar; Honorable Mention, Jan Jones and Anne Elise Falgout.

Abstract: 1st place, William Najar; 2nd place Lea Callais.
Black and White: 1st place, Lea Callais.

Workshop: 1st place, Barbara Oglesby; 2nd place, Polly Danos; 3rd place, Jan Jones; Honorable Mention, Jan Jones and Janice Eshliman.

Decorative: 1st place, Allena Nacio; 2nd place, Barbara Oglesby; 3rd place, Susan Cheramie; Honorable Mention, Lea Callais and Susan Cheramie.

Photography – Not enhanced: 1st and 2nd place, Lea Callais.

Photography – Enhanced: 1st, 2nd and 3rd place, and Honorable Mention, Lea Callais.

Professional: Landscape/Seascapes - 1st, 2nd, 3rd, and 2 Honorable Mentions, Dolores Legendre.

Still Life and Florals: 1st place, Dolores Legendre.

Animals: 1st and 2nd place, EvelynMcKittrick.